Image
01 Mart - 2017 2.00

İstanbul 29 Mayıs Üniversitesinde ''20 Yüzyılın Kanlı Eylemleri'' Program Düzenlendi.

Azerbaycan ve Ahıska Türklerine karşı gerceklestirilen vahşetleri konu alan program 29 Mayıs İstanbul Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Programda Ahıska Türklerine yaşatılan acıları anlatan Rüstem MÜRSELOĞLU sunumunda Sovyet Yönetiminin Ahıska Türklerini konu alan resmi belgeleri ön planda tuttu. Sovyet yöneticilerinin 15 Kasım 1944 tarihinde gerçekleştirdikleri insanlık dışı muameleleri dile getiren MÜRSELOĞLU olayın tamamen planlı bir şekilde hayata geçirildiğine dikkat çekti. Resmi rakamların pek gerçeği yansıtmadığını söyleyen MÜRSELOĞLU olayın asıl gayesinin ne olduğunu da açıkladı. MÜRSELOĞLU Bahsedildiği gibi Ahıska Türklerinin b Sovyetlere karşı bir tehlike olmadığını, her hangi bir tehlikeli işi yapacak kesimin zaten askerde olduğunu ifade etti. Belgeler üzerinden sürgün öncesi alınan tedbir ve kararları, sürgün esnasında ve sonrasında yaşanılan zorlukları üzüntüyle anlatan MÜRSELOĞLU konuşmasını Bir Rus yazarın Rusya ile ilgili sarfettiği gerçekçi cümleler ile bitirdi.

Hocalı katliamını ise Doktora Öğrencisi olan Ziya OKTAY anlattı. Bu katliamın arka perdesindeki sebeplere değinen OKTAY bölgenin strateji önemine ve asıl amacın ne olduğuna dikkat çekti. OKTAY Bu katliamda toplamda 683 insanın hayatını kaybettiğini vurguladı canını kaybeden insanların bir kısmının çocuk olduğunu hatta daha bir yaşı bile dolmamış bebeklerin canını kaybettiğini ifade etti.

Hocalı Katliamında Ahıska Türkü olan bazı soydaşlarımızın da fedekarca mücadele ettiğini ve can verdiğini dile getiren Ziya günümüzdee bu katliamın dünya tarafınca yeteri kadar ciddiye alınmadığından yakındı. Bu katliamı tanıyan ülkeri sıraladı ve programı düzenleyen kurumlara teşekkürlerini ileterek konuşmasını sonlandırdı.

Ardından "15 Kasım 1944'ün ve Hocalı Katliamının hukuki boyutunu konu alan bir konuşma gerçekleştiren AGB Genel Başkanı Orman Ulfanov kürsüye davet edildi. Konuşmasına salondaki protokolü ve gençleri selamlayarak başlayan Orman Ulfanov sürgün sırasında yaşanan faciaların hukuki değerlendirmesinin, ciddi araştırmalar yapılmasının önemli olduğunu vurguladı. Sürgünün halkımızda bıraktığı izleri ve devam eden olumsuz etkileri nedeniyle bir haksız fiil olduğunu dile getiren Başkan yaralanmaların, ölümlerin gerçekleştiğini bunların kastla hayata geçirildiğini, insanlarımıza tarifi imkânsız yaralar açtığını söyledi. Bunanların bir insanlık suçu olduğunu anlatan Ulfanov ‘’soykırım suçu ile bizim başımıza gelenlerin neredeyse tam anlamı ile örtüşmekte olduğunu ve bunun iyice araştırılması gerektiğini, bunun sonucunda da ilgili Ülkenin bir cezaya çarptırılması söz konusu olabileceğini’’ söyledi. Maddi ve manevi birçok zarara yol açan bu elim hadisenin hala dahi insanımızda etkilerinin devam ettiğine değindi. Konuşmasında insanlık suçu olan soykırımı kısaca anlatan Orman Ulfanov bu değerlendirmeler neticesinde elde edilen sonucun halkımızın geleceğine refah sağlayabileceğine işaret etti. Bu çalışmaların yapılması için ‘’öncelikle Ahıska gençliğinin hareket etmesi gerektiğini devamında ise bütün ilgili kurum ve kişilerin bu meseleye el atmasının elzem olduğunu, AGB'nin bunun için çalıştığını ve çalışacağını’’ söyleyen Ulfanov ‘’her ne olursa olsun Birliğimizin bu sancağı taşıyacağını ve asla vaz geçmeyeceğini’’ dile getirdi ve salonu selamlayarak konuşmasını bitirdi.

Kapanış konuşmasının ardından konuşmacılara günün anlam ve önemine binayen taktım edilen hediyeler ile program son buldu.

AGB Halkla ilişkiler

Şehirler Arası Dayanışma

18 Kasım - 2017

Uşak Ahıska Öğrenci Topluluğu tarafından 17.11.2017 tarihinde “Sürgünün 73. Yılında Ahıska Türklerini Anma Programı” düzenlenmiştir. Düzenlenen etkinlikt...

Ahıska Sürgünü Fotoğraf Sergisi ve Basın Açıklaması...

18 Kasım - 2016

Ötüken Dergisi İzmir Temsilciliği Ahıska Türklerinin vatanından sürülüşünün 72. Sene-i devriyesi münasebeti ile 19 Kasım 2016- Cumartesi  "Ahıska...

''VEFALI GEÇMİSTEN PARLAK GELECEĞE'' -PROJESİNİN 2.AYAĞİ KÜTAHYA'da GERÇEKLEŞTİ

26 Nisan - 2018

Ahıskalı Gençler Birliği olarak 21-22  Nisan tarihinde ‘’Vefalı Geçmişten Parlak Geleceğe’’ adlı projemizin   ikinci bölgesi olan Kütahya...

Yorum Yap