Image
10 Temmuz - 2017 2.00

İLK ETAPTA SONA DOĞRU…

Öncelikle herkesi derin saygı ve sevgilerimle selamlıyorum.

AGB'nin(Ahıskalı Gençler Birliği) Genel Başkanlığına seçilmek için adaylık sürecinde yaptığım çalışmalar esnasında iki ihtimal vardı. Ya seçilerek bu gurur verici göreve gelecek ya da seçilemeyecek ve müstakbel birliğimize dışardan hizmet edecektim.

En demokratik yolla gençlerimizin sandık başına gidip oy kullanarak şahsımı birliğimizin genel başkanlığına seçtikleri zaman biliyordum ki, bir gün gelecek ve böyle bir yazı kaleme alacağım.Çünkü hiç bir makam ve mevki ebedi şekilde bir şahıs veya guruba tahsis edilemez. Bugüne kadar bu görevi böyle bir temsil düşüncesiyle ifa etmeye çalıştım.

Ahıskalı Gençler Birliği'nin ilk Genel Başkanı olmakla beraber Birliğimizin kuruluş süreci içinde de yer alan biri olarak ister Genel Başkanlık görevinde bulunmam ister kurduruluş sürecinde yer almam bana her daim gurur kaynağı oldu ve bundan sonraki hayatımda bu gururu büyük bir onur ve şerefle taşıyacağım.

Bu yazıyı kaleme almam görev süremin sona yaklaşması ve Genel Başkanlık Seçiminin tekrar yapılacak olması sebebiyledir. İyi veya kötü  3 seneye yakın bir süredir Genel Başkanlık görevinde  bulunmaktayım. Bu süre içerisinde  farklı kişiler ile çalışma fırsatı bularak yararlı deneyimler edindik. Bu güne kadar her daim görevimi adalet ile sürdürmeye gayret ettim. AGB'nin gençliğimize çok şeyler kazandırdığını ve bundan sonra da öyle olacağını herkesin bilmesini isterim.

Birliğimiz kurulurken çok sıkıntılar çekmekle birlikte kurulduktan sonra da bu sıkıntılarımız kat be kat arttı. Zira tamamen yeniden bir oluşum içerisine girmek zorunda kaldık. Çünkü bizden öncesine dair elimizde tamamen yıkıma uğramış bir durum vardı. Yani tamamen yeni bir yapılanmaya gittik. AGB kurulana kadar yılda bir kez yapılan dayanışma günleri haricinde somut elle tutulur hiç bir şey yoktu maalesef. AGB'den sonra ise daha büyük çapta, eskiye nazaran daha profesyonelce, daha yararlı ve gençliğimize tamamen masrafsız bir şekilde programlar, projeler yapıldı.

Birliğimiz kurulana kadar Türkiye de en fazla 15 ilde gençlerimizin bulunduğu bilinmekte ve sadece bu iller üzerinden kısıtlı çalışmalar yapılmaktaydı. Birliğimizle birlikte bu sayı 45 ili buldu ve gençlerimizin bulunduğu illerdeki temsilcilikler çok daha aktif hale geldi.

Bu süreç içerisinde AGB olarak yaklaşık 30 ile ziyaret gerçekleştirdik, 17 farklı ilde 30'a yakın çeşitli program, etkinlik ve çalışmalara imza atıldı, farklı illerde bulunan üniversitelerde öğrenci toplulukları açıldı. Gençliğimiz için aynı ve nakit birçok harcama yapıldı ve kullandığımız ayınların yanında 170.000 TL civarında bir nakit para gençliğimiz için kullanıldı. Farklı illerde onlarca öğrencimize burs olanakları sağlandı. Netice olarak her anlamda zor, meşakkatli ama onurlu bir yolun ilk etabını geride bırakmış ve gençliğimiz  birliğimizle birlikte çok daha ileri bir noktaya gelmiş durumdadır diyebiliriz.

Bu gün birliğimizin Bakanlıklar, Müdürlükler, çeşitli STK'lar ve Siyasi Partiler (ve. b) ile yeterli derecede kontağı bulunmaktadır. Ayrıca Gürcistan Devletinin de çeşitli makam ve mevkileriyle de çok iyi düzeyde ilişkiler kurulmuştur. Bu kurum ve kuruluşlarla gerekli işbirlikleri yapılarak birçok program ve projeye imza atılmış ve bundan sonra da bu iyi ilişkiler korunup daha ileri düzeye taşınarak çok daha iyi projelere imza atılacaktır.

 Son dönemlerde birlik olarak suskun bir dönemden geçtiğimizin elbette ki farkındayız ve elbette ki bu suskunlukta yönetimimiz de payidardır. Ama bunun muhasebesini kendi içimiz de yaptığımızın bilinmesini isterim. Ayrıca bu suskunluk biraz da Türkiye'mizin içinden geçtiği süreç ile alakalı ve esasında bunun bir neticesi olduğunu bilinmesini isterim. Zira Birliğimiz proje bazlı  faaliyet göstermekte ve maddi kaynaklar bu yolla temin edilmektedir.

Bu sene biraz daha uzun vadeli çalışmaları hayata geçirmek istemekteyiz. Bu çalışmalar için de gerekli olan proje başvurularını ise 2016 Aralık ayı ve 2017 bahar aylarında gerekli kurumlara gerçekleştirmiş durumdayız. Yukarda da ifade ettiğim üzere ülkemizin içinden geçtiği dönem proje sonuçlarına ulaşmakta bizi biraz etkisiz kılmakta.

Bunların yanında bu yılsonu ve önümüzdeki yıl içinde gerekli mercilerle yapılacak çalışmalar hakkında sözlü mutabakatlara sağlanmıştır. İnanıyorum ki benden sonra Genel Başkanlık görevine gelecek arkadaşımız ve belirleyeceği yönetimi bu çalışmaları daha ileri aşamalara taşıyarak nihai amacımız olan Ana Vatan Ahıska'ya bizleri biraz daha yakınlaştıracaktır.

Önümüzdeki takvime bakıldığında Genel Başkanlık Seçiminin Ekim ayında yapılması olası gözükmekte ve seçim çalışmaları Divan Kurulumuz tarafından aylar öncesinden başlatılmıştır. Seçim süreci, tarihi ve seçim ile ilgili diğer hususlar Divan Kurulu tarafından yönetilip belirlenecektir.

Ben ve birlikte çalıştığımız yönetimdeki arkadaşlarımız şimdiye kadar bu görevi elimizden geldiğince, layıkıyla ifa etmeye gayret gösterdik. En başta da ifade ettiğim gibi bu birliğin kuruluş sürecinde de yer alan biri olarak geriye dönüp baktığımda nerden nereye geldiğimizi daha iyi görebilmekteyim. Ama bunun yeterli olmadığını söyleye bilirim. Zira makûs bir kaderi olan halkımızın gençliği daha ileri aşamalarda olmalıdır ve görev sürecim boyunca hep böyle düşünerek hareket ettim. Bu hususta hiç bir zaman inancımı kaybetmedim ve hala aynı inanç ve  kanaatteyim.

Halkımızın kaderini bizim kuşağımız belirleyecek ve biz bu işe soyunmaz isek sonraki kuşağın belki böyle bir davası dahi olmayacak. İşte bu sebeple daim daha iyisini yapmayı kendimize hedef seçmeli ve bunun için ister görev alarak ister dışardan bu davaya manen  veya madden destekte bulunmalıyız. Zira bana göre bu bizim zorunlu bir görevimizdir.

Birkaç ay sonra görev sürem sona erecek ve birliğimiz taze kan ile yola devam edecektir. Şahsım için bu görevi ifa etmek onur kaynağı oldu. Tüzüğümüz aslında bana tekrar aday olma hakkı tanımaktadır lakin ben bu seçimde tekrar aday olmayacağım. Onur kaynağı olan bu görev kan değişimi ile başka bir arkadaşımıza geçecek ve hizmet sürecektir. Değişim ile birliğimizin daha iyi yerlere geleceğini düşünüyorum. Böyle makamların asıl sahipleri her zaman aynıdır. Ama temsilleri değişebilmektedir. Böyle değişimlerin ise mutlak bir gereklilik olduğuna inanmaktayım.

Umuyorum ki birliğimizdeki bu değişim, değişim esnasında seyredecek süreç bazı kesim ve guruplara örnek teşkil eder. Aksi takdirde demokrasi geleneği şimdiye kadar olduğu gibi bundan sonra da sadece AGB'de sürmüş olacak...

Bu duygu ve düşünceler ile sizleri tekrar selamlıyorum.

BU KİTABI OKUYALIM: Yukarı- Kür ve Çoruk Boyları'nda KIPÇAKLAR...

20 Eylül - 2017

Biz bu araştırmamızda, M.Ö. VIII. Yüzyıllarda Kafkaslar kuzeyinden güneye göçüp, Yukarı- Kür ve Çoruk boylarına yerleşen ve öteki kolları M.S. VI. Y&uu...

GÜLE GÜLE DÜNYAYI KALDIRAN ADAM

19 Kasım - 2017

 Olimpiyat ve Dünya Şampiyonu eski milli halterci Naim Süleymanoğlu dün tedavi gördüğü hastanede yaşamını yitiirdi. Milletimizin başı sağolsun. Mekanı Cennet olsun.&...

Avrupa Türk azınlıkları çalışma grubu (TAG) 3. Yıllık toplantısı Berlin’de yapıldı.

17 Kasım - 2016

Avrupa Türk azınlıkları çalışma grubu (TAG) 3. Yıllık toplantısı Berlin’de yapıldı. FUEN Türk Azınlıkları ve Toplulukları Çalışma Grubu (TAG) 3. Yıllık Toplantısı 16 K...

Yorum Yap